DNI KONIECPOLA’2012, CZYLI 569 URODZINY NASZEGO MIASTA   ::   22.05.2012 r.
Po raz kolejny w dniach 19-20 maja 2012r. świętowaliśmy 569 urodziny naszego nadpilickiego grodu, lokowanego przez króla Władysława Warneńczyka w 1443 roku. Tegoroczne obchody zbiegły się w czasie z wizytą delegacji ukraińskiej z zaprzyjaźnionego z naszą gminą Śniatynia, w tym sporej ekipy młodzieży. Oficjalnie dostojnych Gości powitaliśmy w czwartek 17 maja w czasie prezentacji wokalno- instrumentalno- tanecznych dzieci i młodzieży, które miały miejsce w Zespołach Szkół nr 1 i nr 2 w Koniecpolu. Kulminacyjne uroczystości z okazji Dni Koniecpola odbyły się w sobotę na Koniecpolskim Rynku i w niedzielę na terenie OKSiR-u w Muszli Koncertowej w Parku.
Pogoda tym razem spisała się na medal, zatem w oba dni zgromadziły się liczne rzesze mieszkańców spragnionych dobrej rozrywki. W sobotę 19 maja, po ceremonii otwarcia Dni Koniecpola przez Burmistrza Miasta i Gminy Józefa Kałużę i przemówieniach zaproszonych oficjeli, m.in. posłanki Jadwigi Wiśniewskiej, na scenie gościnnie wystąpiła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Śniatyniu, Nadia Semikina, laureatka kilku ukraińskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, która entuzjastycznie zaśpiewała piosenkę „Jak kalina rozkwitnie”. Potem zaprezentowali się przed szerszą widownią najmłodsi uczestnicy imprezy- dzieci z grupy przedszkolnej, uczęszczający do Przedszkola nr 1 w Koniecpolu w efektownym tańcu flamenco rodem z Hiszpanii. Wspaniałe stroje, swoboda, gracja i wdzięk, z jakim poruszały się, wprawiły w zdumienie wielu dorosłych obserwatorów.
Z nie mniejszym entuzjazmem przyjęto popisy instrumentalno-wokalne i taneczne uczniów klas I- III Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniecpolu, które bez odrobiny tremy, jak profesjonaliści, bezbłędnie wykonali swój program i zebrali zasłużone, gromkie brawa.
Duże słowa uznania należą się ich opiekunom: M. Jarneckiej, E. Mrozowskiej, B. Kusie. W tym roku Polaków i Ukraińców połączył jeszcze jeden wspólny cel- współorganizowanie gigantycznego święta sportu- XIV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które miały zostać zainaugurowane meczem otwarcia Polska –Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie, a uwieńczone spotkaniem finałowym na murawie stadionu w Kijowie. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Koniecpolu przenieśli zatem wszystkich uczestników imprezy w czarowny świat sportu, magii futbolu, prezentując jedyny w swoim rodzaju 1,5 godzinny program artystyczny „Potyczki ze sportem, czyli EURO’2012”. Zaczęto od Mini expressu, czyli Skarbu Kibica, w którym przypomniano polskie starania o organizację mistrzostw, maskotki, logo EURO, głównych sponsorów z ramienia UEFA, zaprezentowano głównego aktora- oficjalną piłkę Mistrzostw Europy- Tango 12, a także ujawniono kilka faktów o cennym trofeum Henriego Delaunay’a dla zwycięskiej drużyny. Aby wprowadzić nas w ducha szlachetnej sportowej rywalizacji fair play, na estradzie pojawił się sam Zeus z Olimpu w asyście elfów, który od razu podjął interesującą dysputę z Sędzią i Trenerem, domagając się czci i szacunku dla siebie, czyli innymi słowy darów ofiarnych. Pochwalił jednakże dzielnych synów polskiego narodu, którzy w czasie wielu olimpiad i mistrzowskich zmagań dużo splendoru i sławy naszej Ojczyźnie przysporzyli. Potem „młode orły” zaprezentowały z wielką gracją pokaz taneczny z Hoola Hoop oraz przepiękny sportowy układ akrobatyczny. Całość przeplatana była strofami poetyckimi o magii piłki nożnej oraz hymnem polskiej reprezentacji piłkarskiej „ Koko Euro Spoko” w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcja Barbary Żurawieckiej. Kolejne przepiękne słowa poezji sportowej o sile futbolu i magii stadionowych wrażeń umiejętnie wiązały się z wykonywanymi przez chór szkolny piosenkami o tematyce sportowej, m.in. „Walczymy dla Was, „Do boju, Polsko”, „Futbol”, „Sportowe Marzenie” i akrobatyczno- tanecznymi popisami naszej uzdolnionej młodzieży. Spory aplauz wzbudził występ 8-letniego Kevina, ucznia klasy Ib Szkoły Podstawowej, który wykonał perfekcyjnie taniec break dance.
W niebywałą atmosferę przedsmaku gorących emocji związanych ze zbliżającym się milowymi krokami EURO(zaledwie 20 dni do inauguracji) wprowadził nas piłkarski majstersztyk- możliwość zobaczenia na własne oczy strzelania gola z bliskiego dystansu w samo światło bramki, poprzedzona niezwykłą celebracją piłki, czyszczonej do połysku, całowanej i ustawianej przykładnie przez napastnika przed oddaniem strzału. Kolejni wykonawcy starali się przekonać nas, że życie to sport i każdy z nas ma zadatki na Mistrza. Oczywiście, nie mogło zabraknąć w tym miejscu słynnego songu „We are the champions” i przebojowej piosenki Oceany „Endless Summer”, oficjalnego hymnu EURO’2012. Aż żal ściska, że polscy piłkarze- kilkanaście dni później- niesieni entuzjazmem charyzmatycznego dopingu kibiców, uskrzydleni wolą zwycięstwa, nie sprostali pokładanym w nich nadziejom, nie zagrali tak koncertowo, jak byśmy pragnęli. Należy podkreślić ogromny wkład nauczycieli: Z. Nigot, B. Żurawieckiej, A. Gorgoń, A. Brych, A.Złotnickiej i U. Urban w realizację tego widowiska, promującego największe wydarzenie roku 2012 w naszym kraju- EURO. Następnie pałeczkę przekazano Chórowi kościelnemu „Cecylia”, działającemu od 3 lat przy parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu, kierowanym przez siostrę Magdalenę, który w półgodzinnym koncercie zaprezentował utwory patriotyczne, biesiadne i kościelne ze swego bogatego repertuaru. Do czerwoności rozgrzał widownię zespół Tia Maria, gwiazda muzyki disco polo, który w godzinnym recitalu przedstawił największe przeboje ze swego niemałego już dorobku. Ciepły głos, melodyjne, wpadające w ucho piosenki, interesujący aranż , spodobały się wszystkim obecnym. Wieczorem pierwszego i drugiego dnia w dyskotekowe rytmy wprowadził wszystkich spragnionych tańca Koniecpolan popisowy koncert zespołu „Impuls”. Wspólna zabawa i śpiewy zakończyły się grubo po północy.

20 maja wspaniały program artystyczny o akcentach humorystycznych zaprezentowali zgromadzonej wokół Muszli Koncertowej publiczności uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Koniecpolu. Tym razem motywem przewodnim zabawnych scenek rodzajowych były pory roku. Śmiechu i radości było co niemiara, a przecież o to chodzi w dobrej rozrywce. Uczestnicy imprezy mogli korzystać -zarówno w sobotę jaki niedzielę - z rozmaitych atrakcji, m.in. uruchomiono zjeżdżalnię dla dzieci, dla dorosłych punkty małej gastronomii z dobrym swojskim jadłem. Szkoda tylko, że Dni Koniecpola trwają zaledwie dwa dni, po których trzeba wrócić do codziennych zajęć, dlatego już teraz z niecierpliwością oczekujemy obchodów 570 Rocznicy Nadania Praw Miejskich Koniecpolowi w roku następnym.

Zuzanna Nigot      

      

      

      

      

      

      

      

      

      


Serwis informacyjny miasta i gminy Koniecpol © 2002 Urząd Miasta i Gminy Koniecpol
Data uruchomienia serwisu: 1 lipiec 2004r.
Design: Artur Wieczorek