Dni Koniecpola 2011   ::   13.06.2011r.
Tegoroczne Dni Koniecpola odbyły się w dniach od 20 do 22 maja. 20 maja w godzinach dopołudniowych na koniecpolskim Rynku zebrały się dzieci i młodzież z naszych szkół, aby uczestniczyć w obchodach Dni Koniecpola. Otwarcia tegorocznego święta miasta dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol Józef Kałuża oraz Wiceburmistrz Janusz Stypka. Dzieci i młodzież uczestniczyli w grach i zabawach oraz zaprezentowali się od strony wokalnej. Na przemian występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 z dziećmi z grupy III i IV starszaków z Przedszkola nr 1 pod kierunkiem Anny Klimczyk i Zofii Migalskiej. Można było posłuchać takich piosenek, jak: "Rozśpiewany blok"w wykonaniu Julii Rydzek, "Leśne ludki" zaśpiewane przez Maję Czarnecką, "Kropelka" śpiewała Ola Bigaj, "Idzie wiosna" - Natalia Garbacz i "Bukiecik dla mamy" - Marysia Burzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1. Gościliśmy uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie, zwycięzców wszystkich znaczących konkursów piosenki w naszym mieście powiatowym w składzie: Zosia Lompe, Wiktoria Rybiałek, Marcin Rybiałek, Wiktoria Socha i Oliwia Panek. Małgorzata Olak, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wykonała dwa utwory obcojęzyczne. Zaśpiewali także Milena Idziak z Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 Jakub Nowak, Agata Krakowiak, Ola Tarkowska, Nina Czarnecka.
Dziewczynki z klasy IV wykonały układ taneczny do piosenki "Hula Hop" a z klasy VI i Klasy I Gimnazjum do piosenki "Tyle słońca w całym mieście". Do występów przygotowały dzieci i młodzież Barbara Kusa, Maria Koćwin, Małgorzata Kukła, Agnieszka Gorgoń, Anna Brych.
Gimnazjaliści pod opieką Małgorzaty Drajczyk, Bożeny Bobrowskiej i Renaty Michno wzięli udział w ciekawym konkursie edukacyjnym pt. "Źródła pozyskiwania energii" sponsorowany przez firmę "ENION" S.A. Kraków.
Dla najmłodszych była zjeżdżalnia, dla starszych wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Koniecpola złożona ze starych fotografii naszego miasta i najnowsza publikacja historyczna.
W drugiej części dnia o godzinie 16:00 na placu OSP nr 1 Koniecpol przy ul. Mickiewicza zbiórką jednostek OSP i zaproszonych gości rozpoczęły się oficjalne uroczystości obchodów 100- lecia powstania i istnienia tej organizacji na terenie naszego miasta. Powitania zebranych na placu dokonali Burmistrz Józef Kałuża, Wiceburmistrz Janusz Stypka oraz Prezes OSP 1 Wojciech Nowak. Na uroczystość przybył I Wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, który wręczył druhom: Jackowi Cisowskiemu, Jerzemu Kołodziejskiemu i Stanisławowi Kołodziejskiemu państwowe odznaczenia - Srebrny Krzyż Zasługi.
Następnie w zwartym szyku poczty sztandarowe, druhowie strażacy i zaproszeni goście w asyście orkiestry strażackiej i młodzieżowej orkiestry dętej przemaszerowali na uroczystą Mszę Świętą do kościoła Świętej Trójcy, którą koncelebrowali Proboszcz ks. Mieczysław Robak i Kapelan ks. Sławomir Galasiński. Po odprawionej Mszy Świętej dalsza część obchodów Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol I odbyła się w Rynku. Po złożonym meldunku, odśpiewanym hymnie państwowym i podniesieniem flagi konferansjerzy Edyta Bukowska i Jacek Rał poprosili Wiceburmistrza Janusza Stypkę i Prezesa OSP Wojciecha Nowaka o przywitanie gości. Na jubileusz OSP przybyli: Mariusz Kleszczewski - Wicemarszałek Sejmiku Sląskiego, Aleksandra Banasiak - członek Zarządu Województwa Śląskiego, Poseł RP Szymon Giżyński, delegacja ze Śniatynia z Burmistrzem Anatolijem Szumko na czele, organizacje strażackie reprezentowali: Ireneusz Skubis - Prezes ZPOZ OSP RP w Częstochowie, Jarosław Piotrowski - Zastępca Komendanta PSP w Częstochowie, Tadeusz Ciastko - członek Zarządu Wojewódzkiego OSP, Zenon Olak - Komendant Miejsko - Gminny w Koniecpolu, Mieczysław Woźnicki - Wiceprezes Zarządu Gminnego, Cecylia Wilk - Sekretarz zarządu Miejsko - Gminnego, honorowi obywatele Koniecpola - Jerzy Guła i Cezary Graj, członkowie zarządu Starostwa Powiatowego: Henryk Kasiura i Roman Hyla, dyrektorzy zakładów pracy: Robert Bieńkowski (KZPP S.A.),Wojciech Garbaciak (Inco-Veritas S.A.), szkół: Małgorzata Migalska, Anna Janiszewska, Jolanta Fyda, komendanci policji w Koniecpolu: Mariusz Mokras, Arkadiusz Borowiecki, dyrektor oddziału nowego oddziału banku BGŻ w Koniecpolu- Jacek Kowalczyk, dyrektor Banku Spółdzielczego Halina Dudek, Prezes TPK Agnieszka Sobalak, przedstawiciel zakładu energetycznego "ENION" Kraków - Jacek Piersiak, Nadleśniczy Jan Skrzyniarz, radni miasta Koniecpol z przewodniczącym Mieczysławem Dudą oraz rodziny strażaków ochotników jak i mieszkańcy.
Ochotnicza Straż Pożarna nr 1 z okazji jubileuszu 100-lecia założenia została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, którego dokonał Ireneusz Skubis w asyście Tadeusza Ciastko. Członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej to misja, dlatego uroczystości była doskonałą okazją do wyróżnienia i podziękowania tym wszystkim druhom, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo ratowali życie i mienie swoich sąsiadów. Medal Zasłużony dla Województwa Śląskiego otrzymali: Zofia Kołodziejska, Wojciech Nowak, Ryszard Synowiec. Odznaka Wzorowego Strażaka: Marek Kaczmarzyk, Andrzej Klimasiński, Dominik Ziółkowski.
Odznaka za Wysługę 30 Lat Służby: Andrzej Baran, Zbigniew Baran, Antoni Samek.
Odznaka za Wysługę 5 Lat Służby: Marek Kaczmarzyk i Andrzej Klimasiński.
Złożono podziękowanie wszystkim druhom, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i postawą przyczynili się do rozkwitu jednostki OSP oraz orkiestry strażackiej i na wniosek Prezesa OSP Wojciecha Nowaka przyznano medale "Zasłużony dla Miasta i Gminy Koniecpol" dla: Gabriela Kołodziejskiego, Kazimierza Kołodziejskiego, Stanisława Milewskiego, Stanisława Cudaka, Bogdana Rutkowskiego, Jana Barana, Andrzeja Klimasińskiego, Adama Klimasińskiego, Antoniego Samka, Czesława Ziółkowskiego, Ryszarda Synowca, Edwarda Pawlika, Mirosława Czernika i Zdzisława Klimasa, które wręczył Burmistrz Józef Kałuża i Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Duda. Wręczono także odznaczenia Gościom z Ukrainy: Burmistrzowi Antolijowi Szumko, sekretarz Marii Oryszuk, i przedsiębiorcy - Igorowi Sandulak. Gratulujemy serdecznie wszystkim odznaczonym. Życzymy satysfakcji z dokonań i sił do dalszej pracy dla naszego miasta.
Oficjalna część wieczoru zakończyła się wpisem do pamiątkowej księgi straży.
Po zakończeniu części oficjalnej mieszkańców bawiła grupa HELOU z autorskimi kompozycjami, a następnie wystąpił zespół KURAKAS wykonując muzykę andyjską i latyno-afrykańską.
Sponsorami tegorocznych Dni Koniecpola byli: zakład energetyczny ENION Kraków z grupy Tauron - prezes Krzysztof Pubrat, Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych - prezes Robert Bieńkowski, zakłady chemiczne Inco-Veritas - dyrektor Wojciech Garbacik, oddział Banku Gospodarki Żywnościowej w Koniecpolu - dyrektor Jacek Kowalczyk. Dziękujemy tym instytucjom za wsparcie.
W kolejnym dniu w sobotę o godzinie 11:00 rozpoczęła się w sali kinowej OKSiR uroczystość "Złotych Godów" dla 21 par małżeńskich, które związek małżeński zawarły w 1959 r.
Medale przyznawane przez Prezydenta RP za jubileusz 50. rocznicy zawarcia związku małżeńskiego mają wartość szczególną, zwłaszcza w kontekście naszych czasów, w których dominuje zmienność i pogoń za wartościami materialnymi. 50 lat wspólnego życia "na dobre i na złe" zasługuje na podziw i uznanie. Jubilatów i zebranych w sali widowiskowej gości powitał Burmistrz Józef Kałuża i Wiceburmistrz Janusz Stypka. Świętujące pary małżeńskie odznaczyli w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Burmistrz Józef Kałuża, przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Duda, sekretarz Jerzy Maszewski i zastępca kierownika USC Sławomir Gałwiaczek. Pod adresem Szanownych Jubilatów padło tego dnia wiele ciepłych i pięknych słów. Życzono Im kolejnych długich, szczęśliwych lat przeżytych w zdrowiu, pomyślności i otoczeniu najbliższych. Do życzeń dołączyła się młodzież Zespołu Szkół nr 2 im. J. Piłsudskiego w Koniecpolu w przepięknym występie artystycznym "Niech odżyją wspomnienia" przygotowanym przez nauczycieli: Annę Klimasińską, Annę Rusinek i Bożenę Stypkę oraz nauczyciela muzyki Dariusza Sykułę. Każda para otrzymała kwiaty, pamiątkowe książki z listem gratulacyjnym. Wręczono także medale "Zasłużony dla Miasta i Gminy Koniecpol". Była także pamiątkowa fotografia.
Po wzniesionym toaście jubilaci i goście zasiedli do wspólnego obiadu, podczas którego wspomniano pierwsze spotkania i najpiękniejszych chwile w małżeństwie.
Jubilaci byli bardzo wdzięczni za zorganizowanie uroczystości i ciepłe przyjęcie, które zostanie w pamięci na długie lata. Dziękujemy Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Swoje Złote Gody obchodzili Państwo:
1. JAN i JANINA CISOWSCY
2. TADEUSZ i REGINA IDZIAK
3. TADEUSZ i KRYSTYNA JAMROZIK
4. WŁODZIMIERZ i MIROSŁAWA KAŁUCCY
5. STANISŁAW i MARIANNA KAROŃSCY
6. HENRYK i ZDZISŁAWA KOWALCZYK
7. JAKUB i KRYSTYNA KOZA
8. ZDZISŁAW i JANINA KRYWULT
9. HIERONIM i WANDA KUREK
10. STANISŁAW i KAZIMIERA KURPIOS
11. EDWARD i ALICJA MISZTAL
12. MIROSŁAW i LUCYNA NOWAK
13. WŁADYSŁAW i KAZIMIERA PIASECCY
14. JAN i MIECZYSŁAWA PUDŁO
15. JÓZEF i ZOFIA ROKITA
16. MIECZYSŁAW i JANINA SARWARYN
17. MARIAN i HELENA SMUS
18. STANISŁAW i WERONIKA SZYDA
19. STANISŁAW i ALBERTA SZYNDLER
20. MIECZYSŁAW i HALINA WÓJCIK
21. MIECZYSŁAW i ANNA ZNOJEK

W godzinach popołudniowych na muszli koncertowej ze swoim programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Koniecpolu pt. "Szkoła dla Miasta", najmłodsi z Przedszkola nr 2. Zagrała Szkolna Orkiestra Młodzieżowa i zaśpiewał zespół muzyczno - instrumentalny "Wesołe Nutki". Zespół "Impuls" bawił do późnych godzin wieczornych. W niedzielę był także festyn majowym, w którym przygotowano gry dla dzieci i młodzieży. Zagrał zespół "Impuls". Dziękujemy organizatorom, sponsorom i wszystkim tym, którzy przygotowali Dni Koniecpola. Do zobaczenia za rok!

Iwona Zatońska      

      

      

      

      

      

      

      

      


Serwis informacyjny miasta i gminy Koniecpol © 2002 Urząd Miasta i Gminy Koniecpol
Data uruchomienia serwisu: 1 lipiec 2004r.
Design: Artur Wieczorek