Koniecpolskie Święto   ::   18.05.2009r.
Na takie dni każdy mieszkaniec Koniecpola czeka rok, ponieważ wtedy jego miejsce zamieszkania zamienia się w całkiem inny świat. Tegoroczna edycja Dni Miasta odbyła się w dniach od 15 do 17 maja pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Józefa Kałuży. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
15 maja (piątek) miejskimi ulicami do Rynku, przemaszerowali w niecodziennych strojach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tutaj rozpoczęły się główne obchody nadania praw miejskich Koniecpolowi. Wszystkich mieszkańców serdecznie powitały konferansjerki Teresa Kołodziejska i Maria Koćwin. Burmistrz Miasta i Gminy przekazał młodzieży klucze do bram miasta, będące symbolem odpowiedzialnego sprawowania władzy i praworządności. Uczniowie wszystkich szkół uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Zawody rozpoczął "Bieg uliczny wokół Rynku o Laur Burmistrza Koniecpola". Oto wyniki biegów:
W kategorii klas I - III Szkoły Podstawowe
Dziewczęta                                         Chłopcy
I m. Karolina Fiet SP nr 1                     I m. Maciej Szymala SP Łysiny
II m. Kinga Mruk SP Łysiny                  II m. Aleksander Chojnacki SP nr 1
III m. Weronika Rutkowska SP Łysiny   III m. Sebastian Nowak SP Łysiny

W kategorii klas IV - VI Szkoły Podstawowe
I m. Maria Bobrowska SP nr 1               I m. Krystian Znojek SP nr 1
II m. Anna Robak SP nr 1                     II m. Szymon Jędras SP nr 1
III m. Klaudia Karlińska SP nr 2            III m. Sebastian Szlacheta SP nr 1

W kategorii Gimnazjum
I m. Aneta Derejczyk Gim. nr 1             I m. Daniel Kabała Gim. nr 1
II m. Anita Juszczyk Gim. nr 1               II m. Krzysztof Rainholc Gim. nr 1
III m. Patrycja Sosnowska Gim. nr 2      III m. Michał Wawszczak Gim. nr 1

W grach ruchowych na pierwszym miejscu uplasowały się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa w Łysinach, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 2. W kategorii gimnazjalnej pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 a drugie - Gimnazjum nr 2.
W tym samym czasie, kiedy trwały zawody sportowe odbyła się gra terenowa pod hasłem "Czy znasz historię Koniecpola?" z udziałem młodzieżowych drużyn uczniowskich, pomysłodawczynią była Agnieszka Sobalak - prezes Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola. Obszerna relacja poniżej.
16 maja (sobota) na muszli koncertowej obiektu przypałacowego od godziny 15-tej w swoim występie zaprezentowały się przedszkolaki i dzieci ze szkół. Wystąpił także zespół wokalny i grupa taneczna OKSiR. Tak jak w poprzednim roku miał miejsce koncert galowy zagranicznych wokalistów i tancerzy uczestniczących w eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu "Majowa Nutka 2009". W godzinach wieczornych publiczność mogła obejrzeć "na żywo" kabaret "Długi" ze swoim popularnym programem rozrywkowym. A po tym występie w przypałacowym parku bawił do tańca zespół "IMPULS".
W ostatnim dniu uroczystych obchodów, 17 maja (niedziela), o godzinie 10:00 rozpoczął się turniej szachowy "O Buławę Hetmańską", który odbył się na Koniecpolskim Rynku. Godzinę później na Hali Sportowej rozegrany został Turniej Piłki Siatkowej pod patronatem Eurodeputowanej Małgorzaty Handzlik.
Jednym z najważniejszych momentów tego dnia było odsłonięcie na Rynku tablicy pamiątkowej Jana Kiepury, najpopularniejszego tenora XX w. Urodził się on 16 maja 1902 r. w Sosnowcu a zmarł 15 sierpnia 1966 r. w Harrison koło Nowego Jorku, pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Swoje śpiewanie Jan rozpoczął w szkolnym chórze. W maju 1919 roku Jan Kiepura, jako ochotnik Powstania Śląskiego, przebywał w Koniecpolu w I Pułku Strzelców Bytomskich. Tu został sformowany, tu składał przysięgę i tu pułk otrzymał swój sztandar. Jego kariera śpiewaka operowego rozwinęła się bardzo szybko. Jego talent doceniła nie tylko polska publiczność ale także międzynarodowa widownia. Śpiewał z powodzeniem przy wypełnionych salach operowych w wielu stolicach europejskich i światowych. Wystąpił w 12 filmach muzycznych. Za pieniądze zarobione na scenach świata w okresie międzywojennym wybudował w Krynicy - Zdroju willę "Patria". Od 1967 roku w Krynicy - Zdroju odbywa się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. W tym dniu 18 maja, w niedzielne słoneczne południe, miasto oddało hołd temu wielkiemu artyście a jednocześnie "chłopakowi z Sosnowca" za jakiego zawsze się uważał i jakim na zawsze pozostał we wspomnieniach Polaków. Uczczono fakt pobytu i pierwszego występu Jana Kiepury tablicą pamiątkową, która wmurowana została na Koniecpolskim Rynku.
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej uświetnił występ Jacka Wójcickiego, który zaśpiewał utwory Jana Kiepury. Jacek Wójcicki to znany krakowski aktor i śpiewak. Występuje w teatrze, filmach, serialach, kabaretach. Wykonuje piosenki filmowe i serialowe. Wielokrotnie nagradzany za swój talent i doceniany przez widownię. Śpiewak często porównywany jest z Janem Kiepurą. Sam powiada, że już w szkole podstawowej a później na studiach nazywano go "Kiepurkiem". Artysta mówi o sobie, że bardzo lubi występować i nie wyobraża sobie życia bez śpiewania. Odznacza się niebywałymi walorami głosowymi. Sami mogliśmy się o tym przekonać słuchając Jego śpiewu. Potrafi wzruszyć i rozruszać widownię, a nawet rozśmieszyć do łez. Nieżyjący już Piotr Skrzynecki mówił o Panu Jacku Wójcickim tak: "Przyjaciele darzą go sympatią. Wesoły i solidny. Kocha kulturę francuską. Pozornie nieśmiały i niemal dziecinny, na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Posłuchajcie go, idźcie popatrzeć jak występuje, podziwiajcie, zaproście do domu". I tak było, słuchaliśmy, podziwialiśmy i tylko szkoda, że tak czas szybko leci. Występ Pana Jacka Wójcickiego był przyjęty entuzjastycznie i wielkimi oklaskami. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy gościć w Koniecpolu tak wielkiego artystę. Życzymy Panu Jackowi wielu sukcesów na estradach w kraju i za granicą. Zapraszamy ponownie.
W godzinach popołudniowych tak jak i w dniu poprzednim wystąpiły przedszkolaki z prezentacjami artystycznymi oraz zespół wokalny OKSiR. O godzinie 16:00 zaśpiewały się trzy dziewczyny z Olkusza, trio wokalistek "Projekt K-3". Znalazły się one wśród finalistek telewizyjnej Szansy na Sukces w marcu 2006 roku. Występ został gorąco przyjęty przez publiczność.
O godzinie 17:00 zaprezentowali się kandydaci do Parlamentu Europejskiego.
Ten dzień stał się doskonałą okazją do wyróżnienia i podziękowania tym wszystkim, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i postawą przyczynili się do rozkwitu naszego miasta i rozsławili imię Koniecpola poza jego granicami. Tak jak w ubiegłym roku Burmistrz Józef Kałuża wraz z Wiceburmistrzem Januszem Stypką odznaczyli medalem "Zasłużony dla Miasta i Gminy" 80 osób.
Wieczorną część rozrywkową rozpoczął zespół "Black & White" z programem covery polskich i zagranicznych a zakończył zespół "Impuls", przygrywając do zabawy tanecznej, która trwała do późnych godzin nocnych.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniach do obchodów tegorocznych Dni Koniecpola, Burmistrzowi Miasta i Gminy oraz pracownikom OKSiR i tym wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu wszystkich imprez towarzyszących. Szczególnie dziękujemy Pani Teresie Kołodziejskiej i Marii Koćwin, które profesjonalnie poprowadziły uroczystość.      

      

      

      

      

      

      


Serwis informacyjny miasta i gminy Koniecpol © 2002 Urząd Miasta i Gminy Koniecpol
Data uruchomienia serwisu: 1 lipiec 2004r.
Design: Artur Wieczorek