Dożynki Gminne 2008   ::   25.08.2008r.
Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. Są również okazją do wypoczynku oraz zabawy po, pełnej wysiłku, pracy na roli.
Zgodnie z tradycją na przełomie sierpnia i września organizowane są doroczne uroczystości święta plonów, które wykonały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tegoroczne Dożynki Gminne obchodzono uroczyście w dniu 24 sierpnia w Koniecpolu. Uroczystości zainaugurowała Msza św. dziękczynna odprawiona w kościele św. Michała Archanioła. Po Mszy św. korowód dożynkowy w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerował na teren parku przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie na specjalnie przygotowanym miejscu przed sceną ustawiono pięknie wykonane wieńce z tegorocznych plonów. Otwarcia Dożynek Gminnych dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Józef Kałuża, który powitał serdecznie zaproszonych gości: członka Zarządu Województwa Mariusza Kleszczewskiego, członków Zarządu Powiatu Częstochowskiego: Henryka Kasiurę i Romana Hylę, Witolda Orła, Zastępcę Burmistrza Janusza Stypkę, Przewodniczącego Rady Miejskiej Mirosława Cegiełę, radnych Rady Miejskiej, przedstawiciela Senatora RP Andrzeja Szewińskiego - Jana Błaszczyka, Posłankę na Sejm RP Halinę Rozpondek, Posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, Posłankę Parlamentu Europejskiego Małgorzatę Handzlik, przedstawiciela Posła na Sejm RP Grzegorza Sztolcmana, wójtów sąsiednich gmin, dyrektorów zakładów pracy, instytucji i szkół, sołtysów oraz wszystkich mieszkańców a przede wszystkim rolników.
W oficjalnej części uroczystości starostowie dożynek: Dorota Bojarska- zamieszkała w Stanisławicach, posiada gospodarstwo rolne około 5 ha. Jest radną Rady Miejskiej w Koniecpolu. Prowadzi sklep, który zaopatruje rolników w niezbędne artykuły spożywczo - przemysłowe. Udziela się społecznie. Mirosław Zalas - zamieszkały w Teodorowie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15,31 ha, w tym użytków rolnych 8,07 ha. Pozostałą część stanowi las. Gospodarstwo położone jest na terenie gruntów wsi Teodorów i nastawione jest na produkcję mleka. Rolnik posiada 15 sztuk bydła mlecznego. Za ubiegły rok pan Mirosław Zalas oddał 50 tys. litrów mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku. Średnia wydajność od jednej krowy wynosi 3,3 tys. litra. W produkcji polowej przeważają zboża i kukurydza z przeznaczeniem na produkcję paszy na potrzeby własnego gospodarstwa. Gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy.
Na ręce Burmistrza przekazali symboliczny chleb dożynkowy. Burmistrz Józef Kałuża w swoim wystąpieniu zwrócił się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli, a podczas symbolicznego dzielenia się chlebem wyraził życzenie, by nikomu tego chleba nie zabrakło na domowym stole. Następnie na scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły Kół Gospodyń Wiejskich, które wystąpiły z krótkimi programami związanymi tematycznie z obchodzonym świętem. Każdy z zespołów wręczył wieniec gospodarzom miasta i gminy oraz powiatu, jak również zaproszonym gościom - posłom Sejmu i Senatu RP.
Dożynki były także okazją do podsumowania gminnego konkursu "Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej". Komisja konkursowa zwróciła przede wszystkim uwagę na własną pracę oraz porządek i czystość utrzymaną w zagrodach, posesjach. Komisja doceniła to, że pomimo wielu ciążących obowiązków właściciele swoich zagród i gospodarstw znajdują czas na utrzymanie ich czystości i schludności. Nagrody oraz słowa uznania i podziękowania od Burmistrza Józefa Kałuży otrzymali:
1. Barbara Kmiecik - Koniecpol
2. Zuzanna Franiasz - Koniecpol
3. Daniel Michoń - Koniecpol
4. Wojciech Bojarski - Stanisławice
5. Maria Cisowska - Kuźnica Grodziska
6. Fabian Jamrozik - Załęże
7. Janina Piejczyk - Łysiny.
Dożynki gminne uświetniła wystawa płodów rolnych, którą przygotowały: Zofia Nowak, Cecylia Wilk, Marta Młyńska oraz Sławomir Woźniak. W części artystycznej był występ "Kabaretu Niebudek" oraz zespołu "Dwie Korony". Uroczystość zakończyła zabawa taneczna.
Dożynki Gminne poprowadziły: Beata Kolenda i Aneta Pokorska.

Iwona Zatońska      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      


Serwis informacyjny miasta i gminy Koniecpol © 2002 Urząd Miasta i Gminy Koniecpol
Data uruchomienia serwisu: 1 lipiec 2004r.
Design: Artur Wieczorek