Goście z Ukrainy w Koniecpolu   ::   18.02.2008r.
W dniach od 12 do17 lutego 2008 roku gościła w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu trzynastoosobowa grupa młodzieży ze szkoły ogólnokształcącej w miejscowości Zabolotiw w Powiecie Śniatyńskim na Ukrainie. Grupą opiekowało się dwóch nauczycieli tej szkoły - Inna Szwarc Boleslawiwna, nauczycielka wychowania fizycznego i Ruslan Nazarijczuk Mykolajowycz , nauczyciel historii - oraz główny specjalista Wydziału Oświaty Powiatowej Państwowej Administracji w Śniatyniu pani Wira Hobzej Oleksiiwna. Wraz z grupą młodzieży przybyli do Koniecpola przedstawiciele władz powiatu śniatyńskiego w osobach: Igor Czyborak - wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Anatolij Todoruk - wicestarosta Powiatu Śniatyńskiego. Wizyta przedstawicieli władz przebiegała według odrębnego harmonogramu, za wyjątkiem wspólnego spotkania w Starostwie Powiatowym w Częstochowie oraz wycieczki do Krakowa.
Goście z Ukrainy przybyli na zaproszenie Starosty Częstochowskiego Pana Andrzeja Kwapisza. Wizyta młodzieży była ważnym wydarzeniem zacieśniającym kilkuletnią już współpracę powiatów częstochowskiego i śniatyńskiego.
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pani Małgorzata Migalska wraz z grupą nauczycieli i uczniów przyjęła gości w progach szkoły i zorganizowała ich pobyt na terenie miasta i gminy Koniecpol. Na kilka dni uczniowie zamieszkali w domach polskich koleżanek i kolegów, gdzie - jak mówili - przyjęto ich bardzo serdecznie.
Program pobytu został ułożony tak, aby goście poznali szkołę i jej najbliższe otoczenie oraz zwiedzili miejsca szczególnie ważne dla naszej kultury i tradycji, jednak niezbyt odległe ze względu na krótki czas wizyty.
Pierwszy słoneczny dzień upłynął w Częstochowie. Polsko - ukraińska grupa gościła w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, a następnie zwiedzała Jasną Górę. W środę zorganizowano w szkole dzień polsko - ukraiński. Najpierw goście wzięli udział w lekcji języka angielskiego. Potem młodzież polska i ukraińska wraz z nauczycielami spotkała się w sali konferencyjnej, aby wreszcie dowiedzieć się czegoś więcej o sobie nawzajem. Spotkanie przypominało program telewizyjny "Europa da się lubić". Wspaniałą oprawą spotkania były piosenki (również w języku ukraińskim) w wykonaniu Zespołu Wokalno - Instrumentalnego "Ogniki" z Lelowa pod kierownictwem Pani Natalii Gadzhuk.
Jedna z piosenek ukraińskich "Tyś mnie okłamała" stała się przebojem i była często śpiewana przez uczniów w czasie spotkań i wycieczek. Zespół "Ogniki" przybył do szkoły dzięki uprzejmości i pomocy dyrektora Gimnazjum w Lelowie pana Marka Ćwieka. Pani Natalia służyła pomocą w tłumaczeniu żywych rozmów polsko - ukraińskich.
Po spotkaniu odbyły się rozgrywki sportowe w siatkówkę. Po południu cała grupa została mile przyjęta w Nadleśnictwie Koniecpol. Spotkanie w Sali dydaktycznej prowadził pan Sławomir Starczewski, który korzystając z projektora multimedialnego zaprezentował Nadleśnictwo Koniecpol, przedstawił sposoby gospodarowania i ochrony koniecpolskich lasów; goście mieli okazję zobaczyć eksponaty fauny i flory charakterystyczne dla tego obszaru. Rozpalono wspaniałe ognisko z grillem i upieczono kiełbaski, wspólne biesiadowanie było przyjemnym zakończeniem dnia polsko - ukraińskiego. W czwartek goście rozstali się na kilka godzin z gospodarzami; przed południem złożyli wizytę w Urzędzie Miasta i Gminy Koniecpol. Tutaj serdecznie przyjęli ich burmistrz Koniecpola pan Józef Kałuża, wiceburmistrz pan Janusz Stypka i sekretarz gminy pan Jerzy Maszewski.
Następnie goście wyruszyli w kierunku Bogumiłka, jednak z dwoma przystankami w Lelowie: w Gminnym Ośrodku Kultury przywitała ich dyrektor pani Ewa Molenda w towarzystwie znanej już gościom pani Natalii, a w gimnazjum - dyrektor pan Marek Ćwiek. Pobyt w Bogumiłku okazał się dla wszystkich zbyt krótki. Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pani Lena Nieśpielak przygotowała dla gości wiele niespodzianek. Wszyscy mogli spróbować swoich talentów na wspaniale zorganizowanych zajęciach artystycznych. Prześliczne ozdoby wielkanocne goście otrzymali w prezencie od dzieci z Bogumiłka, a możliwość przyjrzenia się pracy wielu osób z dziećmi niepełnosprawnymi była wielkim przeżyciem. Wizytę w Bogumiłku złożyli również Henryk Kasiura i Anatolij Todoruk.
W piątek cała grupa polsko - ukraińska wyjechała do Krakowa. Ze względu na ograniczenie czasowe udało się zwiedzić Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice, kilka uliczek Starego Miasta i kopalnię soli w Wieliczce. Mimo dość chłodnego dnia miasto bardzo podobało się zwiedzającym. W sobotę wszyscy mogli troszkę odpocząć. W godzinach popołudniowych cała grupa gościła w Filharmonii Częstochowskiej na gali "Statuetek Starosty Częstochowskiego 2007 za wybitne osiągnięcia dla powiatu". Piękne widowisko artystyczne było miłym akcentem na zakończenie pobytu gości z Ukrainy w Polsce.
W niedzielę od rana goście przygotowywali się do odjazdu, jednak pożegnanie było dłuższe i trudniejsze niż się spodziewaliśmy. Były słowa podziękowań i wzajemnych zaproszeń.
Były wspólne pożegnalne zdjęcia, serdeczne uściski i łzy w oczach.
W czasie całego pobytu goście otrzymali liczne prezenty od wszystkich instytucji, do których zawitali i od osób prywatnych.
Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu składają serdeczne podziękowania uczniom i rodzicom, którzy gościli w domach młodzież z Powiatu Śniatyńskiego, a ponadto przekazują słowa podziękowań dla: Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Burmistrza Miasta i Gminy Koniecpol, Nadleśniczego Jana Skrzyniarza i pracowników Nadleśnictwa Koniecpol, Dyrekcji i pracowników SOSW w Bogumiłku, Pani Natalii Gadzhuk i Zespołu "Ogniki" z Lelowa, Dyrektora Gimnazjum w Lelowie pana Marka Ćwieka, Dyrektora GOK w Lelowie pani Ewy Molendy, Właścicieli firmy "Artek" państwa Katarzyny i Ryszarda Bojarskich, Pana Stanisława Górskiego właściciela Piekarni "Górski", Sieci sklepów "Wafelek A & D", Restauracji "Marion", Bufetu szkolnego "Kubuś".

Aneta Chrzuszcz      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      


Serwis informacyjny miasta i gminy Koniecpol © 2002 Urząd Miasta i Gminy Koniecpol
Data uruchomienia serwisu: 1 lipiec 2004r.
Design: Artur Wieczorek