Serwis Samorządowy Miasta i Gminy Koniecpol

Niebieska Polska – Koniecpol uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2 kwietnia 2018

Dziś niektóre miejsca w Polsce staną się niebieskie. I to nie tylko ze względu na Lany Poniedziałek, ale 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Niebieski to kolor, który jest symbolem solidarności z osobami autystycznymi.

Po raz kolejny, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko”. Wszystko po to, by przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju.

Akcja przypomina, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Osoby autystyczne – ze względu na problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem – w niewielkim stopniu uczestniczą w życiu społecznym i często zdane są wyłącznie na siebie.

ONZ uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Przyjmuje się, że obecnie 1 osoba na 100 cierpi na autyzm. Według szacunkowych danych opracowanych przez Autism Europe w 2009 roku, autyzmem dotkniętych jest 0,6% populacji Unii Europejskiej, czyli około 5 mln osób.

Więc czym jest autyzm?

To nie choroba, a całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Autyzmu nie da się wyleczyć. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej.

Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Często nie mówią lub zaczynają wypowiadać pierwsze słowa dużo później niż inne dzieci. Nie wchodzą w relacje i interakcje np. nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu. Mogą przejawiać stereotypowe zachowania i zabawy takie jak trzepanie rączkami, używanie nietypowych przedmiotów do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układanie zabawek w długie rzędy, fascynujące może stać się obracające się kółko samochodu czy inne powtarzalne czynności.

Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat – mogą być nadwrażliwe na bodźce. Nawet delikatny dotyk może sprawiać realny i fizyczny ból lub odwrotnie – nawet silne uderzenie jest ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory sprawia, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone.

Reagujmy spokojem i zrozumieniem

Jednak gdy już mamy kontakt z autystykiem, niezależnie od wieku, liczy on na Twoją akceptację i zrozumienie. Przede wszystkim nie oceniaj, nie krytykuj, nie dawaj dobrych rad, lepiej zapytaj, jak możesz pomóc. Mów prosto i zrozumiale. Staraj się zachowywać spokojnie, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie inicjuj kontaktu fizycznego.

Akcja „Polska na Niebiesko”, jako kampania społeczna ma na celu nieść wiedzę o autyzmie, a im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większą siłę będą miały realizowane działania. Mocniejszy wydźwięk wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa o autyzmie, a to znacząco podniesie jakość życia osób z tym zaburzeniem.

Podczas ,,niebieskiego tygodnia” w całej Polsce organizowane są koncerty, happeningi i konsultacje ze specjalistami. Gmina Koniecpol aktywnie zaangażowała się w akcję pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koniecpol Ryszarda Suligi. 

W ramach odchodów Światowego Dnia Autyzmu, Przedszkole Nr 2, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Koniecpolu zaplanowały wiele działań w tym zakresie, w tym konkurs pod  hasłem „Wspólnie się rozwijamy i pomagamy” dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na książeczkę sensoryczną, prelekcję dla rodziców i nauczycieli, warsztaty pt. „Integracja sensoryczna w praktyce” w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy Koniecpol oraz czytanie bajeczek w przedszkolach na temat różnorodnych zaburzeń.

-  Każdego roku coraz więcej dzieci dotkniętych jest zaburzeniami rozwoju. Autystycy żyją wśród nas i musimy rozumieć ich wrażliwość i potrzeby. W Europie prawie 5 mln ludzi zmaga się z różnymi zaburzeniami rozwoju, które kryją się pod wspólną nazwą – autyzm. Należy więc promować i poszerzać wiedzę na ten temat. Ważne jest aby takie osoby nie były dyskryminowane, a podejmowane działania dostosowane były do potrzeb dziecka – powiedział burmistrz Ryszard Suliga. Postępujmy w życiu tak jak zauważył Albert Einstein: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” – dodał Burmistrz.

 (lbk i kdz)

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie fot.: materiały polskananiebiesko.pl

    fot.: materiały polskananiebiesko.pl