Serwis Samorządowy Miasta i Gminy Koniecpol

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

20 września 2018

Pracownicy bibliotek nieustannie starają się, żeby książka i czytanie były stałym elementem w życiu każdego człowieka. Chcemy przekonać rodziców, że na czytanie nigdy nie jest za wcześnie :)

We wrześniu 2018 roku rozpoczyna się pilotażowy projekt dla trzylatków (dzieci urodzonych w roku 2015) realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z pewnością zaowocują w przyszłości. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie – bibliotekę. W kampanii udział bierze prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W Koniecpolu wyprawki dla trzylatków można odebrać w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, ul. Szkolna 17 oraz w Filii, ul. Mickiewicza 28.
Wyprawki będą wydawane tylko dzieciom, które zapiszą się lub są już zapisane. Kartę biblioteczną może założyć tylko rodzic/opiekun i jego obecność jest konieczna.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie