Nowa ustawa o strefach ekonomicznych – szansa dla terenu po byłych KZPP S.A.?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 czerwca 2018

Zgodnie z nową ustawą cały kraj ma być jedną wielką strefą inwestycyjną. Od jutra, czyli od 30 czerwca 2018 r., wchodzi w życie ustawa, która preferencyjne warunki, w tym niższe podatki, zapewnia wszystkim inwestorom, a nie tylko tym w specjalnych strefach ekonomicznych.

W materiale telewizyjnym TVP 3 wskazano przykład Koniecpola wraz z wypowiedzią burmistrza Ryszarda Suligi.

Link (zob. od minuty 01:31 – byłe KZPP):

http://katowice.tvp.pl/37874023/jedna-wielka-strefa-czy-nowa-ustawa-skusi-inwestorow

Ustawa o zasadach wspierania nowych inwestycji zakłada udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy, bo ustawa zakłada preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być inwestycje w powiatach i miejscowościach, gdzie stopa bezrobocia jest nadal bardzo wysoka, co jest istotne dla Koniecpola. Nowa ustawa może zachęcić przedsiębiorców do inwestowania właśnie na takich terenach, a nie w dużych miastach.

- Jest to duża nadzieja i szansa dla Koniecpola, gdzie brakuje trwałych miejsc pracy. Nowa ustawa powinna zachęcić przedsiębiorców do szybszych decyzji biznesowych i zainwestowania na terenie po byłych KZPP S.A. Z uwagi na stopę bezrobocia i inne czynniki u nas inwestor uzyska teraz bardziej korzystne warunki prowadzenia biznesu i o wiele więcej preferencji niż w innych miejscach województwa śląskiego – powiedział burmistrz Ryszard Suliga. Do tej pory inwestorzy lokowali swoje firmy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i poszczególnych Podstref, głównie w dużych miejscowościach, bo było to dla nich korzystne. Dotychczasowa ustawa odpowiadała na rzeczywistość ekonomiczną Polski z lat 90, a więc pobudzenie rozwoju działalności przemysłowej i likwidację bezrobocia. W miejscach, gdzie obecnie zlokalizowane są podstrefy KSSE, bezrobocie jest bardzo niskie lub brakuje już rąk do pracy. W województwie śląskim wysokie bezrobocie występuje natomiast w mniejszych miejscowościach, głównie w znacznej odległości od miast Aglomeracji Górnośląskiej, które nie mają takich szans rozwoju jak duże miasta. Dzięki nowej ustawie  właśnie te najsłabiej rozwinięte części województwa śląskiego będą miały szanse rozwijać się. Wielokrotnie już wspominałem, iż tereny po KZPP nie są terenem gminy lecz Skarbu Państwa i pozostają w dyspozycji komornika sądowego. Jako gmina włączyliśmy się jednak bardzo aktywnie w poszukiwanie inwestorów poprzez promocję tego terenu i poszukiwanie chętnych firm do rozwoju swojej działalności w tym miejscu. Nowa ustawa dała nam w tej chwili jeszcze jeden argument do przekonania potencjalnych inwestorów – dodał Burmistrz.          

(lbk)

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie