Kolejna dotacja i inwestycja dla mieszkańców!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 lipca 2018

Gmina Koniecpol otrzymała dotację na Otwartą Strefę Aktywności aktywizującą do fizycznego wysiłku dzieci, dorosłych i seniorów oraz sprzyjającą międzypokoleniowej integracji społecznej. Powstanie siłownia plenerowa dla wszystkich grup wiekowych i o różnej sprawności fizycznej, plac zabaw i strefa relaksu.

Inwestycja sfinansowana zostanie w ramach „Programu rozwoju małej architektury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) 2018” z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Celem inwestycji jest powstanie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym na działce gminnej przy ul. Robotniczej. Teren inwestycji obejmuje powierzchnię około 552 m2. Od strony północnej graniczy z rodzinnymi ogródkami działkowymi, a od strony wschodniej, południowej i zachodniej z zabudową mieszkaniową wielo- i jednorodzinną.

- Bardzo zależało nam na tym, aby powstało miejsce dla wszystkich osób – od najmłodszych po najstarszych mieszkańców naszej gminy – mówi wiceburmistrz Gwidon Jelonek. Stąd zaplanowano taki  zestaw urządzeń, aby służył osobom w różnym wielu i o zróżnicowanej sprawności ruchowej, w tym osobom niepełnosprawnym. Chcemy zachęcić do fizycznego wysiłku dzieci, dorosłych i seniorów. Zaprojektowana została również strefa relaksu z urządzeniami i infrastrukturą, która będzie służyła międzypokoleniowej integracji społecznej.

Budowa dróg, kanalizacji, wodociągów jest bardzo ważna. Należy jednak też myśleć o infrastrukturze rekreacyjnej, której w Koniecpolu brakuje. Nie ma miejsc do wspólnych spotkań mieszkańców, tak jak to było kiedyś, gdy sąsiedzi spotykali się na ławce przed domem. Wiem, że takim miejscem był też kiedyś Pałac, ale bieg wydarzeń potoczył się niekorzystnie dla gminy. Rynek też nie za bardzo spełnia funkcję prawdziwej przestrzeni społecznej, co też próbujemy zmienić. W pierwszej kolejności – też z dotacji – sfinansowaliśmy budowę całorocznej altany, która już służy jako stałe miejsce czy scena do organizacji imprez miejskich, których jest coraz to więcej w Koniecpolu. Nie możemy wszystkiego zrealizować jednocześnie, ale staramy się sukcesywnie zmieniać Koniecpol, tak aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej - dodał Wiceburmistrz.

Dofinansowany projekt obejmuje budowę:

• siłowni plenerowej, obejmującej 7 różnych urządzeń, w tym urządzenia do fitness, rowerek treningowy, urządzenia sprawnościowe, które zainstalowane zostaną na stałe, na nawierzchni trawiastej,

• strefy relaksu, obejmującej montaż ławek, urządzeń do gier edukacyjnych, montowanych na stałe, w tym tablicy „Kółko i krzyżyk”, tablicy do rysowania, stołu pingpongowego, stołu integracyjnego „Piłkarzyki”. W tej częsci zaplanowano też zieleń w postaci nasadzeń krzewów, drzewa i trawy sportowej, boiskowej oraz zamontowanie 1 stojaka na rowery,

• placu zabaw o charakterze sprawnościowym i zręcznościowym, obejmującym 3 urządzenia, w tym zjazd linowy "Tarzan", ściankę wspinaczkową i kosz do gry.

Pomyślano też o nowym ogrodzeniu panelowym, a w szczególności od strony ogródków działkowych.

(lbk)

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Żródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

    Żródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki